Ana içeriğe atla

Yaşadığımız herşeyin bir nedeni var...

Hayatta hiç bir şey boşuna olmuyor.Başımıza gelen her olayın bir nedeni var.

Acıyı ,mutlulugu yaşayarak olgunlaşıyor ve bazı olguların degerini daha iyi anlıyoruz.Mutluyken içimiz yaşama sevinciyle dolup taşıyor,çevremizdekilere  ışık saçıyoruz.Yaşadığımız güzel şeyler için şükrediyoruz...

Birden yaşanılan mutsuzluklar karşısında dengemizi kaybedip olduğumuz yerde kalıyoruz;isyan ediyor ve dünyanın sonu gelmiş gibi yaşamaya başlıyoruz.

Bütün bunlar hepimizin hayatında olan şeyler.Böyle durumlarda çerçevenin diğer tarafından bakmayı hiç denediniz mi??

Aslında bazı şeylerin boşuna yaşanmadığı gibi bir gerçek var.Bunu idrak ettiginiz zaman yıkılmak diye

bir şey olmuyor.

Bu evreye gelmek hemen kolay olmuyor;zor bir patikadan geçip,tırmanarak,sendeleyerek,elinizi,kolunuzu,kalbinizi kanatarakçıkabliyorsunuz tepeye...

Tepeye çıktığınız zaman kendi iç sesinizi duyuyorsunuz.

Acı karşısında yıkılmıyorsunuz.Çünkü olumsuzluklar yaşandıgı zaman mutluluğun değerini daha iyi anlıyor insan.

Acıdan ders alarak bundan sonrası için daha kuvvetli oluyorsunuz.

Aynı büyük bir fırtınada denizde kalmış bir gemi gibi sağa sola savruluyor,suya girip çıkarak firtınanın geçmesini bekliyorsunuz.

Bir süre sonradeniz durulmaya başlıyor,bulutlar yerini güneşe bırakıyor...

Başınıza ne gelirse gelsin hiç bir zaman inancınızı kaybetmeyin.

Mutluluğa,acıya kuçak açıp şükredin,deneyimleyin,yaşadığınızdan ders çıkarın;çıkarilan dersler kişisel gelişiminize bir başamak daha koyacaktır.

Unutmayın gemi bir kere fırtınaya yakalandı.Bundan sonra denizde oldugu müddetçe her zaman yakalanma riski devam edecektir.

2.kez fırtınayla karşılaştığı zamantecrübeli olacak yapılması gerekenleri yapacak ve suların durulmasını bekleyecektir.

Nasıl olsa sonunda güneş var,aydınlık var.

Yine yonuna devam edecek ve başka denizlere,okyanuslara doğru ilerlemeye devam edecektir.

Yorumlar

 1. Buaralar tamda yazdigin gibi mutluluktan havalarda ucarken biri ayagimdan cekip ayagimi bir batakliga sokmus gibi hissediyorum. :(

  YanıtlaSil
 2. yazıdan şunu anladım ; doğru (olarak bildiğimiz) yolumuza devam edelim,sabırlı ve umutlu olalım ve biraz da tevekkül edelim..✔ elinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
 3. I'm so happy there is a translate option, because thanks to that I had just read your lovely post! I agree with your wonderful words and I really, really enjoyed reading this! :)

  Keep up the good work and never stop writing posts! ♡
  Kisses from Croatia,

  What's up, Ivy?
  Instagram

  YanıtlaSil
 4. Blogunuzu severek takip edeceğim!
  Yeni yazımı okursanız çok sevinirim. Sevgilerimle!!
  https://benirva.blogspot.com/2018/09/kendimle-yarstm.html

  YanıtlaSil
 5. Ah bilemiyorum İnci'm var mı gerçekten? Yani bazen düşünüyorum da minicik bir bebeği öldürüyorlar, işkence ediyorlar yani nedeni olabilir mi? Bilemiyorum....kararsız kaldım. İyilik melekleriyle karşılaşım hep, kötülerden uzak kalalım ....ve yazındaki gibi fırtınalardan sonra güneş açsın..:)

  YanıtlaSil
 6. İnci, bir anlamda doğru söylediğin. Yaşadığımız her şeyin bir nedeni var kısmı kaderciliğe yatkın olsa da isyan perdesi haksızlıklar söz konusu olduğunda aralanıyor. Gerçekten hak etmediği halde öldürülen, şiddete maruz kalanların nedenlerini anlayamıyorum. Olayları olağan seyrinde düşündüğümde ise sana hak verebilirim. Selamlarımla:)

  YanıtlaSil
 7. Bizim her zaman duyduğumuz bir söz var "gün doğmadan neler doğar" diye. Bunu duya duya büyüdük. Ama işte insan umutsuzluğa kapılı veriyor bir anda. Her şey bitti gitti gibi. Hayat bu şekilde kendinin kolay olmadığını güçlü insanların üstesinden geleceğini anlatıyor aslında bize. :)

  YanıtlaSil
 8. Ben de her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünen biriyim. Böyle olunca sevinç de üzüntü de çokı daha anlamlı hale geliyor. Olduysa var bir sebebi, olmadıysa da öyle. Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
 9. Karşımızın çıkan insanın bile bir sebebi bize öğretecekleri kısacası rolları var.

  YanıtlaSil
 10. oooooo anne olunca bilge oldun seeen hihihi :)

  YanıtlaSil
 11. Ne güzel yazmışsınız ♥ Kısa bir süre önce ben de yine modumun düştüğü, motivasyonumu kaybettiğim bir dönemdeydim ama bana iyi gelen birkaç kitap ile şimdi tam da yazdığınız gibi düşünceler içerisindeyim. Yola devam etmek için çerçevenin diğer tarafından bakmak o kadar önemli ki.

  Sevgiler ♥

  YanıtlaSil
 12. Bence de her şeyin nedeni ve zamanı var :))

  YanıtlaSil
 13. umarım yaşadığımız zorluklara dayanarak ardından gelecek güzellikleri hak edebilen güzel insanlardan olabiliriz :)

  YanıtlaSil
 14. Umut olmadan yasanmaz haklisin canim.

  YanıtlaSil
 15. Kesinlikle katiliyorum. Basimiza gelen her sey bir oncekinin meyvesi. Nedensiz hic bir sey kendiliginden olgunlasmiyor. Hayati yorumlarken yasadigimiz olumsuz bile olsa, olumlu baska bir kapiyi acabilecegini unutmayalim. Ayni sekilde her olumlu sonuc, olumlu olaylarin temeli de olmayabilir.

  YanıtlaSil
 16. Çok doğru yazmışsın canım.Her şeyin bir nedeni var, ne ekersek onu biçiyoruz,hiç birşey tesadüf değil:) Umut etmek ise en güzel şey İnciciğim:))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Göz Renginizi Kalıcı olarak Değiştirebilirsiniz

Allah Allah daha kim bilir ne duyacağız deyip başlıktaki konuya giriyorum.


Sabah programlarına bakarken çok ilginç bir şey öğrendim.Meğer göz Rengimizi kalıcı olarak değiştirebiliyormuşuz.Bir oyuncu kahve rengi gözlüyken şimdi açık mavi gözlere sahip olmuş.
Seren Serengil de bir kaç ton göz rengini açtırdığını anlatıyordu.Özelliklede çok tehlikeli bir ameliyat olduğunu ifade etti.
Türkiyede bunu şuan yapan tek bir yer varmış.
Şimdi bunu duyup gençlerimiz abuk sabuk yerlerde yaptırmaya kalkmaz inşallah...
İnternetten biraz daha konuyu araştırınca bu ameliyatın ABD çok popüler olan bu ameliyatı hiç bir sağlık örgütü  önermiyor olduğu yazıyor.

 Bunla ilgili bir haberde  var.İstanbul da 17yaşındaki bir genç kız 25bin ödeyerek  yetkisi olmayan bir sağlık kurumunda bu ameliyatı olmuş ve ameliyattan sonra durımu kötüleşince başja bir hastanede gözetim altındaymış.Şimdide kör olmaya riski varmış.Peki Lumineyes ameliyatı nasıl yapılıyor :

Bir lazer işlemi ile irisin üst katmanındaki kahve re…

Doğumdan Sonra 6 Ayda 15 Kiloyu Nasıl Verdim?

Doğum yapalı neredeyse 6 ay geçti ve doğumdan önce ki halimden daha zayıfım😊 ve mutluyum.Emziren bir anne olduğum için şok diyetler falanda yapmadım...

İlk hamileliğimden sonra sütüm bol olsun diye yemediğim şey kalmamıştı.Durum böyle olunca hızlı ve bilinçsiz olmanın açısını kilo alarak yaşamıştım

2.hamileliğimde daha bilgili olmanın avantajını kullandım ve hamileliğimde aldım kiloların hepsi ve biraz daha fazlası gitti bile 😊

Evettt bu süreçte neler yaptım :

🌟Öncelikle oğlumu bol bol emzirdim.

🌟Günde 3 litre su içtim.

🌟5.ayımda maydonoz çayı içtim.Süper ödem atıcıdır.

🌟4.aydan itibaren hergün düzenli yürüyüşler yaptım.

🌟🌟🌟1litre suyun içine limon sıkıp suyun alkali oranımı daha da arttırdım .Hala da devam ediyorum...

🌟🌟🌟Aburcubur,çikolata yediğimde dışarı çıkıp bol bol yürüdüm .Ya da sabah erken saate yedim ve gün içinde bol hareketle alınan kaloriyi eritmiş  oldum.

🌟Akşam 7 den sonra birşey yemedim .Canım birsey isterse ev yoğurdumdan yedim.

🌟🌟🌟Streç filim ile erime…

Genç Kızın Ölümünden Sonra INSTAGRAM KAPATILIYOR MU ?

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar gün geçtikçe çoğalıyor. Özellikle çocukların üzerinde çok fazla etkiye sahip.Bazı paylaşımlar  çocukların  görmemesi  gereken paylaşımlar.
Ama hasta ruhlu insanlar bilerek ,zarar vermek icin paylaşıyorlar.Malesef daha önce  Mavi Balina ve digerlerinde gördüğümüz ,duyduğumuz gibi...

Çocuklardan sosyal medyayı tamamen uzak tutmamız neredeyse imkansız.Ama kontrolü elden bırakmamak,onları iyi gözlemleyerek, onları koruyan kollayan ebeveynler olmalıyız.

Ingiltere de 2017 yılında 14 yaşında ki Molly Russell, Instagramdan intihar içerikli videoları  izledikten sonra intihar etmiş.
BBC ye konuşan  Molly nin  babasi instagram kızımın ölmesine neden oldu diye söylemiş.

Bir çok yerde Instagram kapatılıyor mu diye haberler var.Gerci Instagram gibi büyük bir alanın kapatılması kolay olmayacaktır..

Ingiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock,sosyal medya şirketlerine  intihar, kendine zarar verme ile ilgili tüm  videoları kaldırması için çağrıda bulunmuş.
Eğer sınırlamalar geti…

Yeni Hava Limanı (Istanbul Havalimanı) Deneyimim

Atatürk Havalimanının son yolcularından biri  olarak dönüş yolculuğumuzu mecburen Yeni Havalimanı da denilen Istanbul Hava Limanından yaptık.

Ilk defa gideceğim için evden baya erken çıktık .
Bakırköy den taksi ile 40 dakikada gittim.Taksi ücreti 120 TL ödedim.Eger farklı bir yoldan gidersenizde 20 TL köprü  ücreti ödemeniz gerekiyor. Yol açıktı o yüzden  köprüyü kullanmadık.Yoksa 140 TL ödeyecektim.240 TL gidis_dönüş için ayirmaniz gerekiyor.Éğer Bakırköyden daha uzak bir yerden gidecekseniz bu fiyat kimbilir ne kadar olacaktır !!

Hava alanı çok uzak bir yerde ve yollar git git bitmiyor.Sehir dışına yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz.
Belli bir yerden sonra ne ev var ve bir bina.Yol kenarında bir adam 4 tane ineği otlatıyordu :)


Havalimanın girişinin sol tarafinda Cami inşaatı vardı.Büyük bir Camii yapıyorlar..
Sag tarafta da inşaat halinde bir yer vardi.

Hava limanına girdiğimizde ilk dikkatini çeken iç hatlar ,diş hatlar diye ayrım yapılmamıştı.
1den 8 e kadar numaralar var.7 n…

Hepimiz Phubbing iz!!

Son zamanlar da sıkça duyduğum bu terimin ne anlama geldiği  bugün öğrendim.Özellikle yurtdışı haberlerinde sık sık anlatılıyor. Meğer çok yeni bir kelime değilmiş.

Phubbing 2013 yılında icat edilmiş bir terim.

Bu terimi bulan Sidney Üniversitesi’nde sözlük bilimcinin, ses bilimcinin, münazara şampiyonunun, çapraz bulmaca uzmanının, şairin ve birkaç yazarın bulunduğu bir ekip oluşturuldu. Bu ekip en uygun kelimeyi bulmak için uğraştı ve ortaya bu kelime çıkmış.

İngilizce Phone (Telefon) ile Snubbing (hör görmek,adam yerine koymamak ) kelimelerinden türtüretilmiş.
Yani siz konuşurken yaninizda ki kişinin sizi dinlemesi gerekitken cep telefonunu elinden birakmamasi.

Özellikle akıllı cep telefonları cıktıktan sonra bir çok yerde hatta evinizde bile Phubbing yapan kişileri görebilirsiniz.

Arkadaşınıza bir  derdinizi anlatıyor ya da aile bireylerinizle konuşuyorken birinin sürekli telefonuyla resim cekmesi, okuduğu ya da izlediği seye gulmesi o kisinin Phubber yaptığını gostetir..


Sunday …

Tek hamurdan pide, poğaça,ekmek tarifi

Bir hamurdan çeşit çeşit poğaça,pide ekmek yapıyorum ve çok lezzetli  , yumuşacık  oluyor.
Çoğunu buz dolabı poşetleri ile buzluğa koyuyorum.
Yenlieceği  zaman da mikrodalga fırında ısıtıp yiyoruz.
Isıttığınız zaman da ilk gün ki tazeliğini koruyor.
Mutkaka denemenizi öneririm.

Şimdiden afiyet olsun
,
Malzemeler :

2 su bardağı ılık su
3 su bardağı süt
2 su bardağı sıvıyağ
3 yumurta akı
1 yumurta sarısı
2 paket kuru maya
3 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı şekerTüm malzemeleri karıştırıp güzel bir hamur elde ediyoruz.

1 saat hamurumuzu dinlenmeye birakiyoruz.

Daha sonra isterseniz ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp malzemeyi içine koyup elinizle yuvarlak ya da yassı yapabilirsiniz.

İsterseniz pide yapin.

İsterseniz içi boş ekmek yapin.

200 derecede ısıtılmış fırında pişiriyoruz.

Şimdiden afiyet olsun😊

Kardeşimin Bloğu (Hoş geldin Baharım)

2010 yılından beri dahil olduğum blog aileme  canım kardeşim Baharım da dahil oldu. Sağlıklı ve pratik tariflerini kendi özel görselleriyle paylaşıyor.  Destek olursanız  çok sevinirim😊  Kendisini buraya tıklayarak takip edebilirsinizŞekersiz 21 günü _5.5 kilo vererek tamamlandı 😁

Şekersiz 21 güne başlıyorum dediğim zaman hem destekleyen arkadaşlar hemde tehlikeli diyetisyene git daha iyi diyen arkadaşlar olmuştu.
Herşeyi yemeye devam edip sadece şeker tüketimini sıfıra indirdim.Zaten salça da,ekmekte bir çok şeyde  şeker var. Benim bu sürece başlamam da ki en büyük neden  duygusal yeme sorunum vardı.Duygusal yeme sorunu bir çok kişide var ama malesef farkında değiller.Belitileri nelerdir ,sizde de var mı merak ediyorsanız burayı  tıklayarak daha önce yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.
 Yanı stres,can sıkıntısı gibi durumlarda tatlıya sarsılıyordum ve günde 2 öğün  bile zor yiyordum.
Haliyle yaptigim spor da pek bir işe yaramıyordu .
Bugün şekersiz 21 gün biteli  4 gün oldu ve ben hala şeker tüketmiyorum.  Bu süreçte ilk iki gün biraz zorlansamda sonrası çok kolay oldu.Canim hiç tatlı istemedi ve kendimi daha zinde hissettim.Irademe sahip çıktıkça kendimi daha güçlü hissettim. Daha onceleri hayatta çikolatayı kesemem yapamam dediğim ve çok kez vazgeçtim ,irademe …

Yumurtanın kodu 3 ile başlıyorsa dikkat !!!

Haberiniz olsun yazi  dizimde yine hepimizi yakindan ilgilendirecek bir konudan hahsetmek istiyorum. Daha önce meyve ve sebze üzerindeki rakamlar hakkında detaylı bir paylaşım yapmıştım.Böcek ilacı kullanılmış mı,nasıl büyümesi sağlanmış bunun gibi bilgiler içeren yazımda buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün ki yazımda temel protein kaynaklarımızdan biri  yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Taze ve sağlıklı ortamda yetiştirilmiş tavuğun yumurtasını yemek bizler için çok önemlidir. Artık yumurta alırken üzerindeki koda bakarak yani ilk sayının ne anlama geldiğini bilerek gönül rahatlığıyla alabileceğiz. .


Ülkemizde 1Nisan 2018 itibariyle yumurtların üzerinde kod olma zorunluluğu getirilmiş.

Artık üzerinde kod olmayan yumurta satilamayacakmis.

Bizlerde bu sayede kodların anlamlarına bakarak yediğimiz yumurtanın hangi metodla üretilmiş olduğunu anlayacağız .
Bu şekilde olması benim çok hoşuma gitti.Evde yumurta tüketimi çok olduğu için organik ve sağlıklı olmanı tercih etmiş olacagim😊

Kodlar sayesind…

Insanoğlu!!

Baskalarina soylemek,nasihat vermek çok kolayda insan kendinde uygularken neden bu kadar zorlanıyor ?
Bazen kendi dünyamıza sanki bilerek isteyerek engeller koyuyoruz...

Mutlu olmak varken olumsuz düşüncelerle kötüyü kendi kendimize çağırıyoruz.

Olumsuz düşünce kapıları yaşantımıza dönüşüyor....

Birsey çok inanırsan olumlu yada olumsuz bu senin yolunun şekillenmesine neden oluyor..Olumlu düşün olumlu olsun.

Karamsar ol,endişe et yarının öyle olsun...

Gerçekten de herşey düşüncede başlıyor. Şuan yarın için endişe edip,olumsuzluklar senaryoları kurarsan yarın yapacakların senin düşünce negatifliliginden dolayıdır..
Bunu sakın ama sakın unutma....

Sen herzaman iyi düşün iyi olsun.Strese kapılıpta yarı
nlarını şu andan itibaren mahvetme....
Olumlu düşünmek için sufi nefes egzersizleri yap,güzelliklerle odaklan...

Gerisi kolay!