Ana içeriğe atla

Şems-i Tebriz'in en sevdiğim sözleri


  


 • Bir şey yap güzel olsun.Çok mu zor?O vakit güzel bir şey söyle.
Dilin mi dönmüyor?
Güzel bir şey gör.
Veya, güzel bir şey yaz.
Beceremez misin?
Öyleyse güzel bir şeye başla.
Ama hep güzel olsun.
Çünkü her insan ölecek yaşta.
Geç kalmayasın… • Ey İnsan kaf dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma…her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün. • Hayata tepeden bakarsan insanların sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla aynı mesafeden bak. O zaman insanların hem yüzünü, hem kalbini görürsün.  • Bildiklerini unut. diyor DOST. Gel al eline bir silgi, şu yeni başlayan güne bilgilerini silmekle başla. Zanlarını, yargılarını, önyargılarını ve dahi bütün genellemelerini koy bir çuvala ve hepten terk et. Gıybet etme sakın,… bil ki dedikodu denilen şey mıknatıs gibi kötü enerji çeker. Kimsenin aleyhine konuşma, uzaktan atıp tutma, insanları kem dille yargılama, bil ki yanılırsın.  • Sen kötülüğü terk et, o da seni terk etsin.


 • Sana affedilemeyecek kadar büyük hata yapan birine, akıl sınırlarının bittiği yerden başlayacak ceza vermek istiyorsan; bütün samimiyetinle affet. Hissedilen her şeyi arşivleyen kader, kendisiyle en iyi biçimde ilgilenecektir. • Bazen, uzaklaşmak gerekir yakınlaşmak için; Bazen hatırlamak gerekir hatırlanmak için; Bazen ağlamak gerekir açılmak için; Bazen anmak gerekir anılmak için; Bazen susmak gerekir duymak için…

Yorumlar

 1. Güzel düşünen güzel görür

  YanıtlaSil
 2. Güzel sözler... Kulağa küpe olacak cinsten. Teşekkürler:) sonra

  YanıtlaSil
 3. Eline, yüreğine ve gönlüne sağlık güzel sister'ım...
  Öyle güzel sözler ki ne yazılır onu da bilemedim açıkçası.
  Ancak güzel bir şey yap, yapamıyor musun o vakit güzel söz söyle aslında tüm her şeyin koskoca bir özeti olabilecek nitelikte. Kendisi bu alanda çok sağlam bir sanduka sahibidir desem yerinde olur. Okuduktan sonra şöyle bir baktım ne yazılır diye lakin sanırım şöyle ağız dolusu susulur... Koskoca sessizlik ve yalnızca hissetmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hepimizi anlatan,hepimizin bur parçası...Unutuyoruz hep..Hem kendime, hem okuyanlara hatırlatmak istedim.
   Canımsın ❤❤

   Sil
 4. Çok güzel, insana dokunan bir derleme olmuş. Hepsi üstüne uzun uzun düşünülecek sözler. Elinize, yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Miray teşekkür ederim. Uzun uzun düşünelim o zaman😊

   Sil
 5. Bu sözler resmen yaşam biçimi ya... Mutluluk detaylarda gizli ve bu şifreleri şemsi tebrizide bulmak mümkün. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabini alip okumak istiyorum.Bazen yol gösterici bazende yoldaş olacak sözler içeriyor.
   Selamlar 😊

   Sil
 6. Hem Şems in hem Mevlana'nın sözlerini çok severim 🙂

  YanıtlaSil
 7. Bazıları sürekli göz önünde tutup kendini silkmelik sözler 😊 Okuyunca kendime geldim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayısını okuyunca bende hissetmiştim.Ne mutlu bana 😊

   Sil
 8. Çok değerli sözler yaşamın özeti gibi
  kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 9. Ne güzel bir paylaşım, emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel sözler canım. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 11. Harika bir paylaşım İnci Hanım. En çok da gıybet ile alakalı söz dikkatimi çekti. Gıybetin kötü enerjiyi çekmesi ilginç bir bilgi idi benim için. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I nsanların en cik yaptıgı seylerden biri.Olumsuz herşey beraberinde ölümsüzlük getirir.
   Selamlar😊

   Sil
 12. Tekrar tekrar okunması,hayata uygulanması gereken öğütler..Teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. O kadar derin anlamlar var ki söylediklerinde ve davranışlarında...

  YanıtlaSil
 14. Bazen susmak gerekir duymak için

  ne kadar güzel sözler bunlar....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tasavvuf insanı yönlendirip ve aydınlatıyor ..

   Sil
 15. Çok güzel bir paylaşım. Güzel bakarsak güzel görürüz . :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Baharım. Takılmadan güzel bakarak,karamsarliklardan uzak olmak lazım ❤

   Sil
 16. Hazine değerinde güzel sözler.
  En çok da son alıntı ilaç gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şemsi Tebriz çok büyük bir gazına.Daha nice güzelliklerle var.Yavaş yavaş öğreniyorum 😊

   Sil
 17. hepsi çok güzel sözler ama keşke sondan bir önceki sözde ifade edilen affedebilme olayını da tam olarak yapabilsek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu yapmak çok zor.Duygular,yaşanılanlar izin vermiyor :(

   Sil
 18. "Sen kötülüğü terk et, o da seni terk etsin."
  İnsanlığın buna o kadar ihtiyacı var ki..

  YanıtlaSil
 19. ne güzel söylemiş gerçekten

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Göz Rengini Kalıcı olarak Değiştirmek

Allah Allah daha kim bilir ne duyacağız deyip başlıktaki konuya giriyorum. Sabah programlarına bakarken çok ilginç bir şey öğrendim.Meğer göz Rengimizi kalıcı olarak değiştirebiliyormuşuz.Bir oyuncu kahve rengi gözlüyken şimdi açık mavi gözlere sahip olmuş. Seren Serengil de bir kaç ton göz rengini açtırdığını anlatıyordu.Özelliklede çok tehlikeli bir ameliyat olduğunu ifade etti. Türkiyede bunu şuan yapan tek bir yer varmış. Şimdi bunu duyup gençlerimiz abuk sabuk yerlerde yaptırmaya kalkmaz inşallah... İnternetten biraz daha konuyu araştırınca bu ameliyatın ABD çok popüler olan bu ameliyatı hiç bir sağlık örgütü  önermiyor olduğu yazıyor. Bunla ilgili bir haberde  var.İstanbul da 17yaşındaki bir genç kız 25bin ödeyerek  yetkisi olmayan bir sağlık kurumunda bu ameliyatı olmuş ve ameliyattan sonra durımu kötüleşince başja bir hastanede gözetim altındaymış.Şimdide kör olmaya riski varmış. Peki Lumineyes ameliyatı nasıl yapılıyor : Bir lazer işlemi ile irisin üst

Haftada 20 kilo verdiren süper diyet

Bir haftada 20 kilo  verdiren diyet? Ay da 20 kilo  verdiren hızlı diyet  listesi? Internette süper kilo verme süreciyle ilgili listelerle taşıyor. Bir haftada 20 kilo vermekte çoğumuz için çok uygun olurdu.. Millet bir  coşmuş ki heralde bu kadar kısa zamanda  20 kilo verebileceğine inanıyor. Listenin içine girip baktığınız zaman ,listede yazanlar size çok tanıdık geliyor.. Lütfen bu gibi başlıklara kanmayın Zaten bu kadar kısa bir zamanda bu kilolar verilemediği gibi sağlığınızdan olmayın. Çok hızlı verilen kilolar aynı şekilde çok hızlı bir şekilde  geri alınıyor. Boşuna metabolizmanızı  bozup fazla yağ almayın. Herkesin metabolizması farklıdır. Sizi en iyi bilen yine sizsinizdir.Neyi çok tüketirseniz  kilo alacağınızı siz bilirsiniz. Artık bunu bilmeyen yoktur. Bol su için Hareket edin Spor yapın Öğünlerinizi geçiştirmeyin Yeşil sebze ,salata tüketin Şekerden,tuzdan uzak durun Karbohidrat hiç tüketmeden olmaz. Ama yediğiniz saatlere dikkat edin. Az porsiyonda

Doğumdan Sonra 15 Kiloyu Nasıl Verdim?

Doğum yapalı neredeyse 6 ay geçti ve doğumdan önce ki halimden daha zayıfım😊 ve mutluyum. Emziren bir anne olduğum için şok diyetler falanda yapmadım... İlk hamileliğimden sonra sütüm bol olsun diye yemediğim şey kalmamıştı.Durum böyle olunca hızlı ve bilinçsiz olmanın açısını kilo alarak yaşamıştım 2.hamileliğimde daha bilgili olmanın avantajını kullandım ve hamileliğimde aldım kiloların hepsi ve biraz daha fazlası gitti bile 😊 Evettt bu süreçte neler yaptım : 🌟Öncelikle oğlumu bol bol emzirdim. 🌟Günde 3 litre su içtim. 🌟5.ayımda maydonoz çayı içtim.Süper ödem atıcıdır. 🌟4.aydan itibaren hergün düzenli yürüyüşler yaptım. 🌟🌟🌟1litre suyun içine limon sıkıp suyun alkali oranımı daha da arttırdım .Hala da devam ediyorum... 🌟🌟🌟Aburcubur,çikolata yediğimde dışarı çıkıp bol bol yürüdüm .Ya da sabah erken saate yedim ve gün içinde bol hareketle alınan kaloriyi eritmiş  oldum. 🌟Akşam 7 den sonra birşey yemedim .Canım birsey isterse ev yoğurdumdan yedim.